tag:blogger.com,1999:blog-168886142024-03-23T18:43:15.483+01:00asterixasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.comBlogger35125tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-10460820796257878412007-11-06T14:48:00.000+01:002007-11-06T15:12:04.941+01:00Nyt jobPy-ha, meget er sket siden jeg har skrevet på min blog sidst. Jeg har ikke gennemført en halvmaraton endnu, da jeg ikke rigtig kom i gang efter ferie igen. Det skyldes dog ikke kun dovenskab (kun lidt), men jeg har også fået andet arbejde.Den 1. september 2007 startede jeg i Ribe, hvor jeg passer voksne multihandicappede. Det er noget helt andet end mit forrig job som dagplejer. Det er utrolig asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com3tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-37974585766349219712007-07-08T20:19:00.000+02:002007-07-12T09:56:27.889+02:00HalvmaratonJa, så er jeg blevet færdig med at læse i Haderslev. Det har været fantastisk at blive færdig. Jeg nyder i fulde drag, at jeg ikke skal tænke på lektier. Tænk nu kan jeg besøge venner og familie uden at have dårlig samvittighed *gg*.Nå, men hvad skal jeg så få tiden til at gå med???????Jeg har i mange år løbet for motionens skyld sådan ca. 9 km. 2-3 gange i ugen. Så jeg har tænkt på, at jeg jo asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-60398921353895375002007-06-13T19:32:00.000+02:002007-06-13T19:45:19.657+02:00KøkkenPrøv at syng: Luk op for noget godt, luk op for Haribo......... Den er go´Prøv så at syng denne tekst i stedet *gg*Luk op for noget godt, luk op for køkkenet..... Det er flot....Fantastisk vi er færdig. Og resultatet taler for sig selv, hvis man ellers kan huske hvordan det så ud da vi gik i gang *gg*This album is powered by BubbleShare - Add to my blog Her er lige en "reminder" om hvordan vores asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-6684596863411823272007-06-03T17:35:00.000+02:002007-06-03T17:38:24.084+02:00ElementerThis album is powered by BubbleShare - Add to my blogJa, på grund af bachelorprojekt har der ikke været tid til at ligge billeder ind før nu. Der er sket meget siden da, køkkenet er snart færdigt, der mangler kun 1 køleskab og sokkel, så er vi færdige. Og det skulle gerne komme på tirsdag, så snart kan vi få lavet noget ordenlig mad *ss*asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-89066014276386953452007-05-08T16:51:00.000+02:002007-05-08T16:59:25.606+02:00Skabe Så er skabene kommet, og som det kan ses på billederne, så knokler manden. Sokkel er sat og skabene er ved at komme på rette plads. Hvis alt går vel, regner de med, at vi kan have de sidste skabe og bordpladen senest på fredag. Det vil jo bare være dejligt, så kan der arbejdes i weekenden *ss*. asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-91715443847178928962007-05-04T17:36:00.000+02:002007-05-04T17:39:41.311+02:00EmfangI dag fik vi også vore emfang hæng op. Som det kan ses, så mangler vi lige at slutte den til, og sætte beklædning omkring røret. Men det bliver så fint, jeg kan nu heller ikke vente længere. Det må snart gerne være færdigt *gg*. Selv om emfanget fylder det meste af væggen, så syner den mindre, da kanten er af glas. Hvilket betyder, at den skal tørres af hele tiden, men nå jeg elsker jo også at asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-74090898372965550692007-05-04T17:27:00.000+02:002007-05-04T17:36:48.431+02:00Gulv Så er gulvet i stuen lavet, og køkkenet står for tur. Selv gulvet er med til at gøre rummet lysere. Senere skal vi så have malet bundstykker og lysninger hvide, da træfarven ikke helt passer til det nye loft og gulv. asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-37650124815670579572007-04-21T11:50:00.000+02:002007-04-21T12:18:29.657+02:00Loft Så er lyskasserne til ovenlysvinduerne færdige, og det er simpelthen blevet noget så perfekt. Det er imponerende hvor meget lys det giver ind i stuen og køkkenet.Der er kommet glasvæv op, og væggene er blevet malet. Så nu er manden i gang med at sætte loftet op. Det håber han at være færdig med her i weekenden, så han ved godt hvad han skal laveasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-56286830588223815072007-03-16T14:50:00.000+01:002007-03-16T14:51:51.421+01:00OvenlysvinduerHurra, hurra, hurra. Så er der kommet ovenlysvinduer i, og manden har skåret hul inde i stuen. Det bliver bare helt fantastisk, det er der ingen tvivl om.This album is powered by BubbleShare - Add to my blogasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-47254949679256714622007-03-13T13:55:00.000+01:002007-03-13T14:02:59.916+01:00Tapet Det er helt vild som det bare kører derudaf. Smeden har været der og ligge nye rør. Tapetet er skrabt af væggene, som det kan ses på billederne. Det tog heldigvis ikke så lang tid som vi havde frygtet. Og i morgen sker det jeg har ventet på i snart et ½ år. Tømmeren kommer og sætter ovenlysvinduer i. Det er jeg mega spændt på. Jeg er selvfølgelig spændt på at se hvordan det kommer til at se ud asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-41631313479764624822007-02-25T17:35:00.000+01:002007-02-25T17:54:29.083+01:00Murens faldSå faldt muren, og hold op hvor det støvede. Selvom dørene er lukket til, finder støv altid vej til steder hvor det ikke behøver at komme. Heldigvis er det et hul i muren, hvor der har været en lem til skraldespand, så det var nemt at smide murstenene direkte ud i det fri. Så skulle vi ikke igennem huset, så det gjorde da, at der kom mindre støv end ellers. I morges fik vores genboer vores asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-23939631839349876532007-02-24T15:44:00.000+01:002007-02-24T16:16:04.903+01:00ByggerodPyha, i går kom dagen hvor hele stuen skulle tømmes og flyttes ud. Vi har i længe planlagt, at vi skulle have nyt køkken. Det har også hele tiden være planen, at det først skulle ske når jeg var færdig med at studere. Men på en eller anden måde, så har manden fået sin vilje så vi er gået i gang 4 måneder før.Traileren blev fyldt et par gange, da køkkenet jo også skulle tømmes. Men inden vi så os asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1170963959967626542007-02-08T20:37:00.000+01:002007-02-08T20:57:22.176+01:00Camilla´s hjemmesideMit allerførste dagplejebarn har jeg stadig kontakt med, selvom det er 10½ år siden hun kom hos mig første gang. Den største grund til dette er nok, at vi er blevet venner med hendes forældre. I går var vi så over og ønske hendes far tillykke med fødselsdagen. Og minsandten om ikke hun spurgte om jeg kunne hjælpe hende med at lave en hjemmeside her. Der er ikke noget jeg hellere end gerne vil, såasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1170787369291927892007-02-06T19:34:00.000+01:002007-02-06T19:42:49.293+01:00NaturfagJa, så er KOL jo som tidligere skrevet overstået. Men det betyder ikke at vi kan ligge på den lade side. Nej, der er skam allerede en ny eksamen i Naturfag d. 2. marts 2007, så det er bare op på hesten og i gang med at læse ny litteratur. Det er ikke sikkert vi finder en åkande, men vintergækkerne er allerede kommet op af jorden i min have. Så jeg burde have taget et billede, og lagt ind i stedetasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1170449996875660742007-02-02T21:55:00.000+01:002007-02-02T22:01:26.553+01:00EskamenTju-Hej.. Så er KOL eksamen overstået, og heldigvis gik det godt. Så nu kan vi lige trække vejret, inden vi skal i gang med naturfag på søndag. Ja, der er ingen tid til hvile her i eksamensperioden. Men nå, det går nok alt sammen alligevel. Nu mangler jeg kun naturfag og bacheloreksamen, så er jeg færdig med 3 års studier. Det er mærkeligt, at tænke på, for jeg synes det er gået utrolig stærkt. asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1170351258422030842007-02-01T18:29:00.000+01:002007-02-01T18:34:18.436+01:00EksamenSå nærmer vi os mundtlig eksamen i KOL. Karin og jeg skal op i morgen fredag d. 2. februar 2007, og derfor skal der øves. Dette har vi haft stor morskab ud af. Vi fandt "Generalen" og "Censor" frem i form af 2 dukker. Vel placeret gik vi i gang med vores fremlæggelse, og se snart sov censor *LOL*For fanden, hvad skal det ikke ende med *gg*asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com5tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1161602202495448672006-10-23T13:07:00.000+02:002006-10-23T13:16:42.496+02:00Formel1Ja, så oprendt sorgens dag *gg*. Schumacher kørte i går sit sidste formel1 løb, og en epoke er slut. Massa tog sejren, og Michael endte på en 4. plads, og da han udgik med motorproblemer i forrige løb, var der ikke noget sidste verdensmesterskab til ham.Fernando genvandt sit verdensmesterskab, hvilket jo heller ikke er så dårligt. Nu kommer der en lang vinterpause, og så skal mange af kørerne asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com6tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1157909849878823352006-09-10T19:31:00.000+02:002006-09-10T20:21:03.766+02:00Formel1Så stopper en legende i formel1.Michael Schumacher fortalte efter sejeren i dag, at han efter sæsonen stopper i formel1. At det ikke har været nogen nem beslutning kan læses her. Det er jo ikke noget jeg er særlig glad for, da jeg er Schumacher fan. Men han synes jo nok tiden er inde til at koncenterer sig om familien. Schumacher har nu også vundet alt hvad der er at vinde. 7 verdensmesterskaber,asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com5tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1154013388462405422006-07-27T16:43:00.000+02:002006-07-27T17:34:55.006+02:00Givskud zoo Tirsdag d. 25. juli 2006, var manden og jeg i Givskud zoo med 2 søde piger Camilla & Emma.Vi var der i god tid, men det var der andre der også var *s*. Vi kom nu ind da de åbnede, og straks vi var ude af bilen løb de afsted. Man skal være frisk og mindst kunne løbe 200 km i timen for at følge med de piger. Der var ufattelig mange dyr at se på, flere end jeg har putte i de 3 bubbleshare. Så nu asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com1tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1153670524061352092006-07-23T17:55:00.000+02:002006-07-23T18:02:04.073+02:00SverigeJamen jøsses da.Smart som jeg er, havde jeg taget opladeren til kameraét med på ferie. Det var jo meget godt, da kameraét havde ligget tændt i tasken, og var derfor tør for strøm da vi skulle bruge det. Ingen grund til panik sagde jeg til manden, jeg har oplader med. Men goddav du. Da jeg fik opladeren frem, var der ingen ledning til stikkontaktet. Og jeg kunne stadig se billedet for mig, at asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com0tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1152771309125626522006-07-13T08:09:00.000+02:002006-07-13T09:38:26.296+02:00Måneds vinderJa, ja han er født under en heldig stjerne. Nu er han blevet kåret som måneds vinder og kan nu henvende sig til MacNab angående præmie. Der er dog en ulempe ved Sydvestjydsk´s hjemmeside, da man ikke kan linke til en post direkte. Så når dette indlæg læses er forsiden måske ændret, og I kan ikke læse det der stod om ham. Dette gælder også de artikler som folk skriver og putter ind. Jeg synes det asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com9tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1152649556033906562006-07-11T21:55:00.000+02:002006-07-11T22:25:56.090+02:00Red ClipsFor længe siden læste jeg om en rød papirclip der blev byttet til de mest mærkelige ting. Det var et sted på Lis eller en af de andre netstuderende side jeg læste det, men nu kan jeg selvfølgelig ikke finde det. Manden der startede med at bytte denne røde papirclips, havde en drøm om at få et hus på et tidspunkt. Og minsandten om ikke der er lykkedes. Her til aften kunne DR´s nyheder fortælle, atasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com8tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1152616508489162592006-07-11T12:13:00.000+02:002006-07-11T14:07:20.746+02:00Havørred fangstMisundelsen var stor da manden fangede 2 flotte ørred, og kammeraten kun 1 gedde. Det var torsdag d. 27. juni. De det skulle blive meget værre, for manden hev derefter den ene ørred i land efter den anden.Så nu har jeg valgt, at lave en scrapbog til manden. I bogen skriver jeg hvor den er fanget, hvilken art, cm, vægt og dato for fangsten. Problemet er bare, at med den hast er den snart fyldt *ssasterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com2tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1145904829697556362006-04-24T20:52:00.000+02:002006-04-24T20:58:28.723+02:00Formel1THU-HEJSÅ SKETE DET ENDELIG, SCHUMACHER VANDT I GÅR FORMEL1 LØBET. DET ER GOD NOK OGSÅ VED AT VÆRE PÅ TIDE.*LOL*JEG SÅ DET SELVFØLGELIG IKKE, NÅR NU HAN VANDT, DA STUDIERNE KALDTE. asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com6tag:blogger.com,1999:blog-16888614.post-1143908355985429722006-04-01T18:11:00.000+02:002006-04-01T18:21:55.183+02:00FiskesæsonDen 1. april og fiskesæsonen er i gang,manden han er lykkelig og ude med sin stang.Men se inden fiskesæsonens start,skulle taktikken selvfølgelig være klar.Mødet en fredag aften var sat,og lad os sige der kom meget indenbords den nat.Menu:velkomstdrink med snaksforret laks af egen fangsthovedret raclettedessert nøddekurv med iswhiskylagkage til kaffenchips og snaks til sidstSom aften skred frem asterix915http://www.blogger.com/profile/14601259284448029785noreply@blogger.com3